Kościół klasztorny pw. Św. Anny wraz z Obrazem Matki Bożej Wejherowskiej
Kościół Klasztorny OO. Franciszkanów pw. Św. Anny wybudowany przez Jakuba Wejhera w 1650 roku, jest jednym z najstarszych zabytków miasta, z zachowaną pierwotną, bez większych zmian bryłą. Jedyną ingerencją przestrzenną było „przedłużenie” kościoła o kilka metrów w XVIII w. a to w związku z wybudowaniem chóru i wstawieniem do kościoła organów. Było to możliwe dzięki zmianie formuły zakonnej OO. Franciszkanów, którzy dotychczas uważali, że jedynym i najpiękniejszym oraz godnym chwalenia Boga instrumentem, jest głos ludzki. Dlatego w kościołach franciszkańskich nie używano organów. W XVIII wieku zakaz zniesiono i hrabia Ignacy Przebendowski sfinansował pobudowanie chóru oraz „przedłużenie” kościoła.
Bryła świątyni pobudowana jest na kształcie krzyża. Ma barokową fasadę i bogate wnętrze: pięć późnobarokowych ołtarzy (ołtarz główny - ukrzyżowanie Pana Jezusa), rokokową lożę patronacką, ambonę, inkrustowane szafy w zakrystii i obrazy z doskonałą XVIII-wieczną Pietą, a także malowidło ukazujące założyciela miasta z małżonką.
Największym „skarbem” kościoła franciszkańskiego jest słynący łaskami Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele. Obraz umieszczony jest w prawym bocznym ołtarzu. Jest to obraz olejny, malowany na płótnie. Matka Boża w lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus w prawej złote berło. Twarz Maryi ma wyraziste rysy młodej, pięknej damy. Jej prawe ucho, ozdobione kolczykiem, jest odsłonięte tak, jakby słuchała próśb wiernych. Stopy Maryi, okryte sandałami, depczą węża, wijącego się na kuli ziemskiej. Obok stóp, widoczny jest złoty róg półksiężyca z ludzką twarzą. Dzieciątko Jezus w lewej rączce trzyma błękitne jabłko królewskie w prawej czerwoną różę (róże są także w herbie Jakuba Wejhera). Na głowie Maryi i Dzieciątka Jezus znajdują się złote korony, wysadzane szlachetnymi kamieniami. Korony te, uroczyście poświęcił i nałożył Ojciec Święty Jan Paweł II, 5 czerwca 1999 roku na sopockim hipodromie.
Podziemia klasztorne
Muzeum OO. Franciszkanów znajduje się w podziemiach Klasztoru Ojców Franciszkanów i obejmuje trzy krypty oraz pomieszczenie ekspozycyjne.
W pomieszczeniu ekspozycyjnym znajduje się stała wystawa obrazująca dzieje rodu Wejherów oraz działalność klasztoru w dziedzinie szkolnictwa i organizacji obchodów kalwaryjnych. Wyłożone są tam m.in. modlitewniki, autentyczny strój, a także szkaplerz, medalion i grzebień z grobu Jakuba Wejhera (założyciela miasta), różaniec z misternie zdobionymi paciorkami, pochodzący z trumny jednej z córek Wejhera, obrączka ślubna drugiej żony Wejhera, Joanny Katarzyny z Radziwiłłów (+1665), fragmenty złoconych okuć z trumny Wejhera i jego pierwszej żony, Anny Elżbiety z Schaffgotschów (+1650), krzyż z XVII w., osobisty medalik Jakuba Wejhera oraz medalion z grobowca Przebendowskich. Znajduje się tu także dokument z 5 marca 1651 r., wystawiony przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i przekazany Jakubowi Wejherowi, który potwierdza autentyczność relikwii św. Leoncjusza męczennika, pobranych za zgodą papieża Urbana VIII z Katakumb Rzymskich. Zobaczyć można także księgi liturgiczne, używane przez pierwszych zakonników w Wejherowie, których do miasta sprowadził w 1647 roku Jakub Wejher.
Z pomieszczenia ekspozycyjnego prowadzi korytarz do krypty grzebalnej zakonników. Kryje ona prochy 57 Franciszkanów, zmarłych w latach 1658-1809.
Następna, lewa krypta poświęcona jest rodzinie Wejherów. W trumnie pokrytej atłasem w kolorze wiśni, spoczywa Jakub Wejher, a obok niego pierwsza i druga żona oraz dwie córki. Niezwykłością historyczną jest fakt, iż szczątki założyciela miasta (Jakuba Wejhera), spoczywają w mieście, któremu dał początek. Jest to ewenement, tak na skalę Polską jak i Europejską. Ilu założycieli miasta spoczywa w miastach które powołali do życia? W krypcie prawej spoczywają hrabia Piotr Jerzy Przebendowski (+1755) oraz jego żona Urszula z Potockich (+1766), fundatorka tzw. stypendium Przebendowskich.
Zwiedzanie Kalwarii Wejherowskiej i kościoła klasztornego
Informacja Pielgrzymkowo-Turystyczna
Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
ul. Reformatów 19, 84-200 Wejherowo
tel. 58 672 17 55
e-mail: ofm.wejherowo@post.pl
www.sanktuarium.wejherowo.pl
www.kalwariawejherowska.pl